KTO MOŻE BYĆ KIEROWANY:
-
bezrobotni, dla których jest ustalony III profil pomocy, którzy
-
korzystają ze świadczeń pomocy społecznej, w szczególności realizują kontrakt socjalny, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej.
KORZYŚCI DLA OSÓB BEZROBOTNYCH:
-
nawiązanie kontaktu z ludźmi,
-
wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, prawne,
-
zdobycie umiejętności komunikacyjnych,
-
odzyskiwanie wiary we własne możliwości,
-
podniesienie motywacji do dokonywania zmian,
-
zdobycie nowych kwalifikacji lub ich podniesienie,
-
zdobycie umiejętności zawodowych,
-
zwiększenie szans powrotu do aktywności zawodowej,
-
powrót do życia społecznego,
-
wzmocnienie prawidłowego funkcjonowania rodziny.
DZIAŁANIA W RAMACH PAI:
-
aktywizacja zawodowa - realizowana przez powiatowy urząd pracy w ramach prac społecznie użytecznych (w wymiarze do 10 godzin tygodniowo),
-
integracja społeczna - służąca kształtowaniu aktywnej postawy w życiu społecznym i zawodowym, może być realizowana w szczególności poprzez grupowe poradnictwo specjalistyczne, warsztaty trenerskie i grupy wsparcia, w wymiarze co najmniej 10 godzin tygodniowo.
ETAPY REALIZACJI PAI:
-
Realizacja Programu Aktywizacja i Integracja trwa 2 miesiące (w okresie udziału bezrobotnego w Programie Aktywizacja i Integracja powiatowy urząd pracy nie kieruje do bezrobotnego innych form pomocy, o których mowa w ustawie).
-
Po zakończeniu PAI powiatowy urząd pracy może:
-
podjąć decyzję o ponownym skierowaniu bezrobotnego do udziału w Programie Aktywizacja i Integracja, jednak nie dłużej niż łącznie na okres do 6 miesięcy albo
-
skierować bezrobotnego, w porozumieniu z ośrodkiem pomocy społecznej, do zatrudnienia wspieranego u pracodawcy na zasadach określonych w przepisach o zatrudnieniu socjalnym lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej zakładanej przez osoby prawne, o której mowa w przepisach o spółdzielniach socjalnych, albo
-
ponownie ustalić profil pomocy, a w przypadku zmiany profilu niezwłocznie dostosować indywidualny plan działania i przedstawić bezrobotnemu propozycję pomocy określoną w ustawie.
-
W okresie od 01.08.2015r. do 30.11.2015r. Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni działając we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sopocie zrealizował Program Aktywizacja i Integracja (PAI). Celem głównym PAI była poprawa sytuacji na rynku pracy osób bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, dla których PUP w Gdyni ustalił profil pomocy III poprzez udzielenie kompleksowego wsparcia służącego wzmocnieniu kompetencji i postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym.
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem.
Podstawa prawna:
- art. 62a Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 149 z późn. zm.)